بلاگ

بلاگ

عناصر کلیدی برای طراحی کاربردی آشپزخانه: عملکرد بهتر، ظاهر زیبا تر

آشپزخانه در حال حاضر قلب خانه است و دیگر صرفا محلی برای آشپزی و شستن ظروف نیست. امروزه آشپزخانه به مکانی تبدیل شده که علاوه بر آماده سازی غذا و ظروف، مکانی است که بچه ها تکالیف خود را در آن انجام می دهند؛ از طرفی آشپزخانه به نحوی یک دفتر کار موقت برای بزرگسالان […]

آشپزخانه در حال حاضر قلب خانه است و دیگر صرفا محلی برای آشپزی و شستن ظروف نیست. امروزه آشپزخانه به مکانی تبدیل شده که علاوه بر آماده سازی غذا و ظروف، مکانی است که بچه ها تکالیف خود را در آن انجام می دهند؛ از طرفی آشپزخانه به نحوی یک دفتر کار موقت برای بزرگسالان منزل است؛ همچنین افراد در دور همی های دوستانه، در آشپزخانه جمع شده و در حین انجام امور، به معاشرت می پردازند.

بنابراین آشپزخانه ها باید برای اهداف زیادی چیدمان شوند و طراحی آشپزخانه باید پاسخگوی تمام این نیاز ها باشد. در این مقاله قصد داریم اسرار طراحی چیدمان کاربردی آشپزخانه را به اشتراک بگذاریم تا عملکرد فضای آشپزخانه ی شما تضمین شود؛ پس با ما همراه باشید.

اولویت شما کدام است، عملکرد بهتر یا ظاهر زیبا تر؟

اگر در حال برنامه ریزی برای بازسازی آشپزخانه هستید، بدون شک به زیبایی شناسی دکوراسیون خود نیز فکر کرده اید؛ در حالی که زیبایی شناسی نقش مهمی را در طراحی آشپزخانه ایفا می کند، عملکرد و کارایی بالا نیز باید در فرآیند طراحی در نظر گرفته شود. اگر فاکتور عملکرد را نادیده بگیرید، آشپزخانه ی شما کارآمد نخواهد بود. حتی اگر آشپزخانه شما بسیار خوب و زیبا به نظر برسد، بدون دارا بودن فاکتور عملکرد، در انجام کار های روزمره دچار مشکل خواهید شد.

با این حال حتی اگر آشپزخانه ی شما بهترین عملکرد را داشته باشد، بدون ظاهری زیبا و جذاب، به سرعت خسته کننده شده و در روحیه ی شما تاثیر منفی می گذارد و انرژی شما را در هنگام کار کردن کاهش می دهد.

باید دقت کنید که دو فاکتور عملکرد و ظاهر، تنها مختص نمای آشپزخانه نیستند و داخل کابینت ها نیز باید رعایت شوند تا آشپزخانه ای کاملا کاربردی و زیبا داشته باشید. در ادامه راه حل هایی را پیشنهاد می کنیم که با به کار بردن آن ها در طراحی آشپزخانه، فضای کاریِ لذت پخش و فوق العاده ای در آشپزخانه خواهید داشت.

طراحی نمای آشپزخانه

نمای آشپزخانه، اهمیت زیادی در عملکرد و ظاهر آن دارد. چیدمان درست و اصولی و استفاده از لوازم کاربردی، نه تنها عملکرد آشپزخانه را ارتقا می دهد بلکه زیبایی اطراف شما را نیز تضمین می کند. از نکات زیر در جهت بهبود عملکرد و ظاهر آشپزخانه ی خود استفاده کنید.

1. بهترین چیدمان با مثلث طلایی آشپزخانه

اگر در حال ساخت یا بازسازی کلی آشپزخانه هستید، سعی کنید طبق قوانین مثلث طلایی آشپزخانه عمل کنید. مثلث طلایی یا کار، بهترین و کاربردی ترین چیدمانی است که طراحان دکوراسیون داخلی درباره ی محل قرار گیری اجاق گاز، یخچال و سینک پیشنهاد داده اند.

البته ممکن است به دلیل نوع معماری و پلان آشپزخانه ی شما، ایجاد مثلث کاری آشپزخانه امکان پذیر نباشد؛ با این حال قوانین مثلث طلایی به عنوان یک دستورالعمل کلی چیدمان، برای تمام آشپزخانه ها مناسب هستند. این قوانین به مواردی از جمله: حفظ مقدار مشخصی از فضا بین قسمت های اصلی کار، مسدود نشدن راه دسترسی به لوازم آشپزخانه، قرار دادن وسایل در بهترین جای ممکن و … هستند و کمک می کنند تا انجام کارهای روزمره در آشپزخانه برای شما راحت تر باشد.

برای آشنایی با این مثلث کارآمد می توانید مقاله ی همه چیز درباره مثلث طلایی آشپزخانه و چیدمان دکوراسیون بی نقص و جذاب را مطالعه کنید.

دقت کنید که نوع چیدمان آشپزخانه ی شما تا حد زیادی با توجه به فضا و متراژ آشپزخانه تعیین می شود و اولویت، راحتی شما در هنگام کار کردن است.

2. مدیریت فضا با نصب کابینت بیشتر

اگر تمام وسایل خود را روی میز ها قرار دهید، آشپزخانه ای شلخته و کلافه کننده خواهید داشت؛ بنابراین نه تنها آشپزخانه های کوچک به فضای ذخیره سازی بیشتری در کابینت ها نیاز دارند، بلکه آشپزخانه های بزرگ نیز نیازمند فضای بیشتر هستند، چرا که وسایل بیشتری برای قرار دادن در کابینت ها دارند. ما به شما کمک می کنیم تا فضاهای جدیدی را برای نصب کابینت در آشپزخانه پیدا کنید.

اگر قصد بازسازی آشپزخانه ی خود را دارید، با دقت به تمام آشپزخانه ی خود نگاه کنید و امکان نصب کابینت در قسمت های جدید را بسنجید. سعی کنید طراحی شما به گونه ای باشد که تا حد امکان، کابینت های عمقی و قدی بیشتری در آشپزخانه نصب کنید.

 • معمولا قسمت بالای یخچال یک فضای خالی و عمیق است که در آشپزخانه های قدیمی تر به آن توجهی نشده؛ با نصب یک کابینت عمقی در بالای یخچال، قفسه ای جا دار و بی نظیر خواهید داشت.
 • اگر یخچال خود را در قسمت انتهایی آشپزخانه قرار داده اید، پس احتمالا فضای خالی کمی بین کناره ی یخچال و دیوار آشپزخانه وجود دارد. با نصب یک کابینت کوچک یا ایجاد طبقات بدون درب در این قسمت، فضای زیادی را برای قرار دادن وسایل کوچک خود ایجاد کنید.
 • قسمت بعدی، بالای کابینت های دیواری است. تا چند سال اخیر، فضایی خالی در بین کابینت های دیواری تا سقف وجود داشت که گاهی برای قرار دادن لوازم برقی استفاده می شد. امروزه طراحان دکوراسیون، قرار دادن وسایل در بالای کابینت را موجب شلوغی و بهم ریختگی، آشپزخانه می دانند. با نصب کابینت هایی که تا سقف کشیده می شوند، باعث افزایش طبقات و فضای ذخیره سازی کابینت شوید.
 • کابینت های تمام قدی نیز راه حل مناسبی برای افزایش فضای بهینه هستند. کابینت های قدی از زمین تا سقف آشپزخانه کشیده شده اند و از کاربردی ترین کابینت ها هستند.
 • اگر آشپزخانه ی شما نسبتا بزرگ است، یک جزیره در وسط آشپزخانه نصب کنید تا علاوه بر ایجاد فضای ذخیره سازی بیشتر، میزی برای انجام کارهای روزمره ی خود داشته باشید. همچنین می توانید از این جزیره برای سرو وعده های غذایی استفاده کنید.
 • اگر قصد بازسازی آشپزخانه ی خود را ندارید، سعی کنید با ایجاد طبقه در قسمت های ذکر شده، و یا محدود کردن این فضاها به کمک تجهیزات مناسب، قسمت های بلا استفاده ی آشپزخانه را به کار بگیرید.

3. خستگی کمتر با مبلمان آشپزخانه

حتما شما هم در هنگام کار کردن در آشپزخانه خسته می شوید، مخصوصا زمان هایی که مجبورید برای پخت یک غذای خاص، به طور مداوم به گاز سر بزنید. در این صورت نه تنها ایستادن در کنار گاز کار خسته کننده و سختی است، بلکه رفتن به اتاق ها برای نشستن و برگشتن به آشپزخانه برای سر زدن به غذا نیز کاری طاقت فرساست.

اگر در آشپزخانه ی خود فضای خالی نسبتا زیادی دارید، با قرار دادن مبلمان مخصوص آشپزخانه که شبیه نیمکت هایی راحت و زیبا هستند، خستگی خود را رفع کنید؛ اما اگر فضای چندان زیادی ندارید، در کنار جزیره ی آشپزخانه یا میز پیشخوان (اُپن) صندلی های راحت و ظریفی قرار دهید.

این صندلی ها علاوه بر ایجاد محل مناسبی برای نشستن و رفع خستگی، فضای خوبی برای صرف ناهار و انجام کارهای روزمره ی دیگر را برایتان فراهم می کنند.

 

دقت کنید که سبک چیدمان آشپزخانه شما در تعیین نحوه قرارگیری این نیمکت یا صندلی ها، و مدل و رنگ آن ها نقش دارد.

4. جذابیت بیشتر با اکسسوری های زیبا تر

پس از تهیه و چیدمان کلی آشپزخانه، نوبت به انتخاب لوازم جانبی می رسد. برخی از این لوازم صرفا جنبه ی زیبایی بخشی دارند، اما برخی دیگر علاوه بر زیبایی، وظایف مهمی را نیز انجام می دهند.

 • از مهم ترین و کاربردی ترین لوازم جانبی می توان به آبچکان اشاره کرد. آبچکان ها دکوراسیون اطراف سینک را متحول می کنند. شما می توانید با تهیه ی یک آبچکان زیبا و متناسب با فضا، زیبایی خیره کننده ای به اطراف سینکتان ببخشید، پس در انتخاب مدل و رنگ آبچکان نهایت دقت و سلیقه را به خرج دهید.
 • لوازم برقی از ملزومات آشپزخانه هستند و به ما کمک می کنند تا سریع تر و راحت تر کارهای خود را انجام دهیم؛ بنابراین روزانه به طور مداوم و بیش از حد معمول به پریز های برق نیاز داریم. با این حال قوانینی هستند که تنها اجازه ی طراحی تعداد خاصی پریز برق روی دیوارها را می دهند. به این ترتیب آشپزخانه با دارا بودن تعداد زیادی وسیله ی برقی، فضاییست که با بیشترین مشکل کمبود پریز برق مواجه است. با استفاده از پریز توکار کابینت نه تنها مشکل کمبود پریز برق در آشپزخانه ی شما حل می شود، بلکه وسیله ای زیبا و دکوراتیو به میز های کابینت شما اضافه می گردد. علاوه بر این، پریز توکار کابینت با دارا بودن امکاناتی نظیر شارژر وایرلس، میکروفون، پورت یو اس بی و … محصولی بی نظیر و کاربردی برای آشپزخانه ی شماست.
 • گلدان ها زیبایی و طراوت زیادی را به محیط شما می بخشند. گیاهان طبیعی با ایجاد انرژی، خستگی شما را کمتر کرده و روحیه ی شما را بهتر می کنند.
 • دستگیره ها یکی از مهم ترین عوامل زیبا سازی کابینت هستند. بهترین و زیبا ترین کابینت ها با دستگیره ای نا هماهنگ، تمام جلوه ی زیبای خود را از دست می دهند؛ بنابراین سعی کنید که متناسب ترین و زیبا ترین دستگیره را انتخاب کنید. البته توجه کنید که گاهی زیبایی کابینت های شما در ساده و یکدست ماندن آن هاست؛ در این موارد دستگیره های مخفی بهترین انتخاب برای زیبایی آشپزخانه ی شما هستند. برای دیدن تمامی مدل های مدرن و زیبای دستگیره، به صفحه ی دستگیره کابینتی مراجعه نمایید.
 • حوله ها، دستگیره ها، دمکنی، قاب عکس و … تمام وسایلی هستند که با سلیقه ی شما در آشپزخانه قرار داده می شوند تا علاوه بر کاربردی که دارند، زیبایی بیشتری را به محیط اطراف شما اضافه کنند.

 

5. ایجاد حس بهتر با روشنایی کافی

نور عامل بسیار مهمی در طراحی کاربردی آشپزخانه است. صرف نظر از اینکه آشپزخانه شما چقدر بزرگ یا کوچک است، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که آشپزخانه، نور طبیعی و همچنین نور مصنوعی کافی را دریافت می کند.

پنجره ها تاثیر زیادی در نمای ظاهری آشپزخانه و کابینت ها دارند. نور خورشید انرژی و تازگی را در آشپزخانه پخش می کند و باعث می شود تا همه چیز زیبا تر و بهتر به نظر برسد.

 

با این حال نور خورشید برای روشن کردن سراسر آشپزخانه کافی نیست و ممکن است نور به تمام زوایای آشپزخانه نرسد. همچنین قطعا برای روشنایی آشپزخانه در شب به چشمه های نور مصنوعی نیاز دارید.

در نورپردازی کوتاهی نکنید! شما با قابلمه و تابه داغ و چاقوهای تیز در آشپزخانه سر و کار دارید. پس مطمئن شوید که نور کافی در اختیار دارید. لامپ ها و لوستر های سقفی گزینه های مناسبی برای روشنایی آشپزخانه هستند، اما با وجود این چراغ ها نیز مشکل تاریک تر ماندن گوشه های آشپزخانه و زیر کابینت ها همچنان پا برجاست. بنابراین به چراغ های کوچک تری که وظیفه ی روشن کردن مناطق خاص را بر عهده دارند نیز نیاز دارید.

لامپ های ال ای دی زیر کابینتی، نورپردازی بسیار خوبی را در مناطق دور افتاده از نور، ایجاد می کنند. این لامپ ها ظریف و باریک هستند و در گوشه ی دیوار یا زیر کابینت های دیواری نصب می شوند تا نور زیبا و جذابی را بر روی سطح میز های کانتر کابینت بتابانند.

البته استفاده از ال ای دی های کم مصرف و پر بازده، به اینجا ختم نمی شود؛ شما می توانید در قسمت بالای کابینت های دیواری، زیر کابینت های زمینی و یا هر جای دیگری که دوست دارید از این ال ای دی ها استفاده کنید و آشپزخانه ای با نورپردازی منحصر به فرد و رویایی داشته باشید.

 

طراحی داخل کابینت ها

اگر آشپزخانه ی شما صرفا یک آشپزخانه ی تجملاتی است که جنبه ی مصرفی زیادی ندارد (به این معنی که شما در آشپزخانه ی خود آشپزی و شستشو نمی کنید و به ظروف زیادی هم احتیاج ندارید)، در این صورت یک آشپزخانه با نمای زیبا و جذاب برای منزل شما کافیست.

اما همان طور که پیش تر نیز گفتیم، یک آشپزخانه ی کاربردی جایی برای بسیاری از کارهای روزمره ی ماست و کار کردن در یک محیط شلوغ و آشفته، کار چندان ساده و جذابی به نظر نمی رسد.

کابینت ها نظم دهنده های اصلی آشپزخانه هستند، انبارهای کوچکی که در اطراف آشپزخانه قرار گرفته اند تا لوازم مورد استفاده در آشپزخانه را در آن ها قرار دهیم و از به هم ریختگی نمای آشپزخانه جلوگیری کنیم.

 

اینکه کابینت های بیشتری داشته باشیم در نظم دهی بیشتر آشپزخانه به ما کمک می کند، اما موضوع اصلی چیدمان درست داخل کابینت هاست؛ در این صورت است که می توانیم با تعداد کمی کابینت هم، نظم دلخواهمان را در سراسر آشپزخانه بر قرار کنیم؛ البته به شرط اینکه تمام وسایل مورد نظر را در کابینت روی هم نچیده باشیم و داخل کابینتمان نیز نظم عالی و دسترسی ساده ای داشته باشد.

به همین دلیل است که می گوییم عملکرد خوب در آشپزخانه، تا حد زیادی به چیدمان داخل کابینت ها بستگی دارد؛ قاعدتا هیچ کدام از ما دوست نداریم که روزانه زمان زیادی را صرف گشتن و یا جابجایی وسایل برای یافتن یا بیرون آوردن وسیله ی مورد نظرمان کنیم.

فرقی نمی کند که چه تعدادی کابینت در آشپزخانه ی شما نصب شده، با استفاده از تجهیزات مدرن و نظم دهنده می توانید چیدمانی عالی و بی نظیر در کابینت ها داشته باشید.

 

1. طبقات بیشتر با سبد سوپر مارکت

تمام کابینت های زمینی یا دیواری نهایتا دو یا سه طبقه دارند، در واقع طبقات کابینت ارتفاع استانداردی دارد که در هنگام ساخت کابینت و ایجاد طبقات به آن ارتفاع توجه می شود. اما اگر وسایل شما بلند تر و یا کوتاه تر از ارتفاع طبقه ی کابینت باشند، چه باید کرد؟

در این صورت ناچارید که وسایل بلند تر را به جایی غیر از کابینت انتقال دهید و وسایل کوتاه تر را به نحوی روی هم بچینید تا فضای زیادی را اشغال نکنند؛ به این ترتیب دسترسی وسایل را سخت تر کرده اید.

شاید هم به تغییر ارتفاع طبقات کابینت فکر کرده اید؛ در این صورت لازم است بدانید که دسترسی به طبقات کوتاه تر را به مراتب سخت و سخت تر می کنید. هرچند که به هر حال تغییر ارتفاع طبقات کابینت، کار معمول و ساده ای نیست.

 

پیشنهاد ما استفاده از سبد های سوپر مارکت کابینت است. این سبد ها داخل کابینت شما نصب می شوند و طبقه بندی مناسبی را با توجه به نیازتان ایجاد می کنند. علاوه بر اینکه طبقات سبد سوپری ریلی هستند و به سادگی از کابینت خارج می شوند تا دسترسی ساده ای به وسایل داشته باشید، این امکان را دارید که به سادگی ارتفاع طبقات را تغییر دهید تا وسایل بلند و کوتاه آشپزخانه را در کابینت جای دهید.

سبد های سوپری کابینت نه تنها برای تمام کابینت های زمینی، دیواری و قدی مناسب هستند، بلکه با دارا بودن عرض های متفاوت، برای تمام یونیت های بسیار باریک هم مورد استفاده قرار می گیرند تا طبقه بندی تمام کابینت های شما را به صورت همه جانبه و کاملا کاربردی فراهم کنند.

 

2. دسترسی بهتر با کشو کابینت

کشو ها همیشه از دوست داشتنی ترین طبقات کابینت بوده اند؛ چرا که فضاهای تفکیک شده ی بیشتر و کاربردی تری را در اختیار ما قرار می دهند و دسترسی ساده ای دارند. به این ترتیب تمام وسایلی که بیشتر از همه مورد نیاز ما هستند را در کشو ها قرار می دهیم تا در هنگام استفاده به سرعت به آن ها دسترسی پیدا کرده و آن ها را پیدا کنیم.

هر چند امروزه طراحان دکوراسیون، کشوهای بیشتری را در کابینت تعبیه می کنند؛ ولی احتمالا ایجاد کشوهای بیشتر در آشپزخانه باعث بهم ریخته شدن ظاهر زیبای آشپزخانه می شود.

با این حال طراحان دکوراسیون، با احتمال اینکه شاید برخی از افراد به کشوهای بیشتری نیاز داشته باشند، ریل های بدنه دار را طراحی کردند. این ریل ها پس از تولید و ورود به بازار، مورد استقبال زیادی قرار گرفت و به محصولی کاربردی و پر طرفدار تبدیل شد.

ریل بدنه دار یا مجیک باکس در واقع یک کشو برای نصب در کابینت های شماست. شما با نصب این ریل ها در کابینت خود، یک کشو با ارتفاع مورد نظرتان خواهید داشت تا وسایل خود را در آن قرار دهید و دسترسی ساده ای را برای وسایل ایجاد کنید.

ریل های این مجیک باکس از مرغوب ترین نوع ریل های ساخته شده اند و قابلیت تنظیم در 6 جهت را دارند. نرم بودن ریل های تاندم کمک می کند تا به آرامی کشوی مورد نظرتان را بیرون کشیده و مجددا به جای خود برگردانید.

 

البته به طور کلی ریل ها یکی از مهم ترین موارد در عملکرد تمام کشو ها هستند و اگر ریل مورد استفاده ی شما با کیفیت نباشد، به مرور زمان باز و بسته کردن کشو را برای شما سخت می کند. برای مشاهده و تهیه ی انواع ریل های متنوع و با کیفیت از صفحه ی ریل کشو دیدن نمایید.

3. جلوگیری از انتشار بوی بد زباله با سطل زباله کابینتی

در گذشته سطل ها در کنار آشپزخانه گذاشته می شدند، هرچند ممکن بود که بوی بد زباله ها در فضا پخش شود و زباله ها صحنه ی خوشایندی را ایجاد نکند، با این حال به دلیل اُپن نبودن آشپزخانه ها، این موارد به فضای خود آشپزخانه محدود می شدند و به اتاق پذیرایی و نشیمن راه نمی یافتند.

امروزه با اُپن شدن فضای آشپزخانه، لزوم نظم و زیبایی این محیط بیش از پیش مشخص می شود. همچنین شاید منزل شما بالکن یا پاسیویی برای قرار دادن سطل زباله نداشته باشد.

بنابراین باید راه مناسبی برای حل این مشکل در نظر گرفته شود تا منزل شما همچنان زیبا و منظم باقی بماند. ما به شما اطمینان می دهیم که سطل زباله ریلی بهترین و مناسب ترین راه حل موجود است.

سطل زباله ریلی به شیوه های مختلفی داخل کابینت شما نصب می شود و دسترسی ساده ای را برایتان فراهم می کند. کیپ شدن درب سطل زباله کابینتی به بدنه ی آن باعث می شود تا هیچ بوی بدی از داخل سطل زباله به بیرون نفوذ نکند؛ همچنین این سطل ها به دلیل دارا بودن خاصیت نانو، به سادگی شسته می شوند تا هیچ زباله یا بوی بدی بر روی آن ها نماند.

نکته ی دیگری که درباره ی سطل آشغال کابینتی اهمیت زیادی دارد، دو مخزنه بودن برخی از مدل های آن است؛ به این ترتیب می توانید به راحتی زباله ها را در منزل خود تفکیک کنید؛ همین امر باعث می شود تا بتوانید زباله های تر خود را به سرعت از منزل خارج کنید تا از انتشار بوی بد زباله ها جلوگیری کرده باشید.

 

سطل ریلی در مدل های مختلف و ابعاد متفاوتی موجود هستند که می توانید آن ها را در صفحه ی سطل زباله کابینتی ببینید و سطل مورد نیاز خود را از بین آن ها انتخاب کنید.

4. دید کامل با نورپردازی داخل کابینت

همیشه گوشه های کابینت یا انتهای کشو ها نور کمی را دریافت می کنند، این امر باعث می شود تا اشراف کاملی به لوازم داخل آن ها نداشته باشیم، تا حدی که گاها به ناچار از یک چراغ قوه برای دیدن انتهای قفسه ها کمک می گیریم.

با نصب ال ای دی های شاخه ای که در بالاتر نیز از آن ها یاد کردیم، در داخل کابینت و کشو ها، به شما این امکان را می دهد تا دید کاملی را در قفسه ها داشته باشید. علاوه بر این زیبایی داخل کابینت های شما چند برابر می شود.

با اتصال سنسور ها به یکی از انواع سنسور های کابینتی، نورپردازی خودکار و هوشمندی خواهید داشت که با باز کردن درب کابینت، روشن می شوند. به این ترتیب تجهیزات مدرن نورپردازی باعث عملکرد بهتر و زیبایی بیشتر کابینت هایتان خواهند شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحویل اکسپرس

بازگشت 7 روزه

اصالت کالا

پرداخت در محل

پشتیبانی 24 ساعته

گروه تولیدی آوات با ده سال تجربه در تولید اکسسوری و تجهیزات آشپزخانه و با توان مهندسی و کارشناسی بالا ، بهره مندی از دانش و همت متخصصان و دستگاه های پیشرفته ، توانسته سبد محصولی متنوعی و مطابق با سلایق خانواده های ایرانی تولید و عرضه نماید.

نماد اعتماد

این نماد فاقد اعتبار می باشد

و صرفا جنبه نمایشی دارد


طراحی شده توسط سایت ساز سی فایو

سایدبار